You are currently viewing Bilgisayar Virüs Temizleme Önerileri

Bilgisayar Virüs Temizleme Önerileri

Virüsler, bilgisayarların performansını düşüren ve işletim sistemlerinin kilitlenmesi gibi sonuçlara yol açan problemler arasında yer alıyor. Çeşitli bilgisayar korsanları tarafından kodlanan virüsler; internet siteleri, lisanssız yazılımlar ve korumasız harici hard diskler gibi pek çok farklı kaynaktan bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Peki virüs nedir ve bilgisayar virüs temizleme işlemleri nasıl yapılır, biliyor musunuz? İşte karşınızda virüs temizleme yöntemleri hakkında öğrenmeniz gereken tüm detaylar…

bilgisayar-virus-temizleme

Bilgisayar Virüsü Nedir?

Bilgisayar virüsleri, herhangi bir işletim sistemiyle çalışan tüm dijital cihazlara bulaşabilen ve siz fark etmeden bilgisayar sisteminize zarar veren yazılımlardan oluşuyor. Windows, Android, IOS gibi farklı sistemlerle çalışan tüm bilgisayar, cep telefonu ve tabletlere bulaşabilen virüsler, genel olarak bilgisayarınızın yazılımlarına zarar verme amacıyla tasarlanıyor.  Birden fazla dosyaya bulaşabilen virüsler, son derece ciddi sorunlara yok açabiliyor.

Bilgisayar virüsleri, bilgisayarınızda kendi kendilerine çoğalabiliyor ve pek çok dosyanıza ulaşarak bilgisayarınızın sistemini çökertebiliyor. Yayılım konusunda da son derece agresif bir tutum gösteren virüsler, akıllı tasarımları sayesinde bilgisayardan bilgisayara kendi kendilerine bulaşabiliyor ve bu sayede son derece geniş bir alanda etki gösterebiliyor. Virüs çeşitleri, yazılım özelliklerine bağlı olarak kendilerini uzun süre boyunca gizlemeyi de başarıyor.

bilgisayarda-virus-nasil-temizlenir

Bilgisayar Virüsü Nasıl Bulaşır?

Sayıları son derece fazla olan virüs çeşitleri, bilgisayarınıza çeşitli yollarla bulaşabiliyor. Kaynağından emin olmadığınız dosyaları indirmeniz, göndericisini bilmediğiniz mailleri açmanız ve hard disk özelliği taşıyan harici cihazları bilgisayarınıza herhangi bir güvenlik taraması yapmadan bağlamanız, bilgisayarınıza virüs bulaştırmanız için yeterli olabiliyor. Ağ üzerinde de hareket edebilen virüsler, aynı ağa bağlı diğer bilgisayarlardan sizin cihazınıza da bulaşabiliyor.

Virüslerin bulaşma şekilleri, yazılım özelliklerine göre farklılık gösterebiliyor. Virüslerin büyük bir bölümü, bilgisayarınıza indirdiğiniz ya da yüklediğiniz bir dosyaya saklanarak giriyor. Daha akıllı tasarımlara sahip olan virüsler ise siz herhangi bir indirme ya da yükleme işlemi yapmasanız dahi ziyaret ettiğiniz internet sitelerinden bilgisayarınıza girebiliyor ve gerekli önlemleri almamanız halinde bilgisayarınızı çaresiz bırakabiliyor.

bilgisayar-virusu-temizleme

Bilgisayar Virüs Türleri Nelerdir?

Virüsler, amaçlarına göre farklı şekillerde adlandırılıyor. Trojen, yani Truva atı ismi verilen türler, bilgisayarınıza kendisini farklı bir dosya olarak tanıtarak güvenlik önlemlerini aşmayı başarıyor. Solucan adı verilen virüsler ise bilgisayar ağlarını kullanarak kendi kendilerine yayılabiliyor. Casusluk ve fidye yazılımları ise bilgisayarınızdaki hareketleri takip etme ve kişisel verilerinize şifre koyma gibi farklı problemlere yol açabiliyor.

Tehlikeli bilgisayar virüsleri arasında bot adı verilen yazılımlar da bulunuyor. Bilgisayarınız üzerinde pek çok eylemi sizin haberiniz olmadan otomatik olarak gerçekleştirebilen botlar, spam yaymak ve DDoS saldırıları gerçekleştirmek amacıyla kullanılıyor. Rootkit adı verilen yazılımlar ise çeşitli bilgisayar korsanları tarafından kötü amaçlı olarak kullanılabiliyor. Bilgisayarınıza uzaktan erişimi mümkün kılan rootkit çeşitleri, kişisel verilerinizin sızdırılmasına yol açabiliyor.  

pc-virus-temizleme

Bilgisayar Virüsü Temizleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızdaki virüsleri temizlemek için başvurabileceğiniz yöntemlerin başında, bilgisayarınızın tüm hafızasını ve sistemini güncel ve güçlü bir anti-virüs programıyla taramak geliyor. Anti-Virüs programları, sisteminize gizlice sızmış olan virüsleri rahatça tespit ederken silinebilen dosyaları silip silinemeyenleri ise bulundukları klasörle birlikte karantinaya alıyor. Virüslerden kurtulmak için yapabileceklerinizin arasında, şüpheli dosyaları silmek ve lisanssız programları kaldırmak da bulunuyor.

Kendi koruma sistemine sahip olan pek çok bilgisayar virüs temizle komutuyla birlikte etkili bir temizlik işlemi gerçekleştirebiliyor; ancak bilgisayarın üretim tarihinden sonra yazılmış virüsler koruma kalkanını aşarak temizlik işlemlerinden kurtulabiliyor. Bu gibi durumlarda ise cihazınızın sistemini geri yüklemeniz gerekebiliyor. Tüm bunlara rağmen virüsten kurtulamamanız durumunda ise cihazınıza format atarak sorunu çözme şansınız bulunuyor.

virus-kaldirma-ve-temizleme

Anti-Virüs Nedir?

Anti-virüs programları, bilgisayara gizlice sızmış olan virüsleri tespit eden ve ortadan kaldıran programlar arasında ilk sırada yer almaları nedeniyle yoğun ilgi görüyor. Bilgisayara format atmadan virüs temizleme seçenekleri arasında ilk sırayı alan anti-virüs programları, çeşitli yazılım firmaları tarafından en yeni virüs çeşitlerine yönelik olarak hazırlanıyor ve düzenli olarak güncellenerek mutasyon geçiren virüslere karşı da etkili oluyor.

Anti-virüs programları, dilerseniz otomatik olarak ayarlanabiliyor ve bilgisayarınızı belirli aralıklarla tam taramadan geçirebiliyor. Dilerseniz manuel olarak da kullanılabilen programlar, ayrıca bilgisayarınıza indireceğiniz tüm dosyaları kaynaklarıyla birlikte araştırarak güvenli olup olmadıklarını size bildiriyor. Bu sayede bilgisayarınıza yeni virüs bulaşmasını da engelleyen anti-virüs programları, Windows virüs temizleme sistemleri içinde en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

Bilgisayar Virüslerine Karşı Hangi Önlemler Alınmalı?

Bilgisayar virüsleri, kimi zaman son derece büyük problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle de virüslerle mücadelenin en etkili yollarının başında, bilgisayarınıza bulaşmalarını en baştan engellemek geliyor. Virüslerin bulaşmasını engelleyememeniz durumunda ise çeşitli pc virüs temizleme yöntemlerine başvurmanız gerekiyor. Peki virüs nasıl temizlenir, biliyor musunuz? İşte en etkili virüs temizleme önerileri

 • Virüslerin önemli bir bölümü, korsan yazılım indirme esnasında bilgisayarlara bulaşıyor. Bu nedenle cihazınızı her türlü virüsten korumak için ilk olarak lisanssız yazılımlardan uzak durmanız ve tüm download işlemlerini resmi kaynaklardan gerçekleştirmeniz gerekiyor.
 • Gerçek görünümlü sahte e-mail göndermek de virüs yayan yazılım korsanlarının en çok tercih ettiği yöntemler arasında bulunuyor. Bu nedenle kaynağından emin olmadığınız hiçbir e-maili açmamanız, cihazlarınızı virüsten korumanız açısından büyük önem taşıyor.
bilgisayar-antivirus-programi
 • Açık ağlarda dolaşan virüsler, siz herhangi bir indirme işlemi yapmasanız da cihazınıza bulaşabiliyor. Bu nedenle herkese açık ağlar ile bağlantı gerçekleştirirken cihazınızın güvenlik duvarını açmanız ve etkili bir anti-virüs programı kullanmanız tavsiye ediliyor.
 • Farklı cihazlarda kullanılan harici hard diskler, virüslerin bir bilgisayardan diğerine geçerken en çok kullandığı cihazlar arasında yer alıyor. Bu nedenle bilgisayarınıza takacağınız harici hard diskleri kullanım öncesinde tarama işleminden geçirmeniz öneriliyor.
 • Tüm tedbirlerinize rağmen bilgisayarınıza virüs bulaşmasını önleyememeniz durumunda, en güncel ve en kaliteli anti-virüs programlarından birini satın alarak cihazınıza kurmanız gerekiyor. Anti-virüs programıyla tarama yaptıktan sonra bulaşan virüslerin büyük bir bölümü ortadan kalkabiliyor.
 • Farklı yazılımlarla bilgisayarınıza sızan virüsler, yazılımların parçası gibi görünerek kendilerini zararsız gösterebiliyor ve anti-virüs programlarının radarından kaçabiliyor. Bu gibi ihtimallerle karşılaşmanız halinde virüs taşıyan yazılımı tamamen silmeniz, sorunu ortadan kaldırabiliyor.
 • Virüslerin bir bölümü, internet sitelerini ziyaret etmenizle bile bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Bu gibi zararlı yazılımlardan korunmak için girdiğiniz internet sitelerini tarayan sayfa eklentileri kullanmanız ya da sayfa denetleyebilen anti-virüs programlarını seçmeniz gerekiyor.  
 • Kişisel verileri düzenli olarak yedeklemek de, virüslere karşı alabileceğiniz tedbirler arasında bulunuyor. Yedekleme sayesinde kişisel verilerinizi şifreleyen cypto virüslerin bilgisayarınıza bulaşması durumunda, herhangi bir sorun yaşamadan bilgilerinizi kurtarmanız mümkün hale geliyor.
truva-ati-bilgisayar-virusu
 • Bilgisayar virüslerinin bir bölümü, kişisel verilerinizi kötü amaçlarla kullanmak amacıyla cihazınıza gönderilir. Eğer bilgisayarınıza virüs bulaştığını düşünüyorsanız, temizlediğinizden emin oluncaya kadar banka şifresi, TC kimlik no, adres gibi kişisel verilerinizle işlem yapmamaya özen göstermeniz önerilir.
 • Virüs bulaştığından şüphe ettiğiniz cihazlarınızla arkadaşlarınıza mail yollamamanız, bu cihazlardaki verileri başka bilgisayarlarınıza internet ya da fiziksel disk aracılığıyla transfer etmemeniz ve ortak ağlara bağlanmamanız da virüsün yayılımını engelleme açısından son derece önemlidir.
 • Eğer tüm virüs temizleme yöntemlerini uygulamanıza rağmen bilgisayarınıza bulaşan kötü amaçlı yazılımdan tamamen kurtulamadığınızı düşünüyorsanız, kesin çözüm olarak cihaz sıfırlama ya da format atma yöntemlerine başvurabilir ve virüsü tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

 1. Murat T.

  bilgisayar virüsleri hakkında faydalı bilgiler.