You are currently viewing Bilgisayar Şifresi Nasıl Oluşturulur?

Bilgisayar Şifresi Nasıl Oluşturulur?

Bilgisayar şifresi koyma işlemi, verilerinizin gizliliğiyle birlikte cihazınızın güvenliğini sağlamak için atmanız gereken temel adımlardan biridir ve son derece önemlidir. Evinizdeki veya işyerinizdeki bilgisayarınız, size özeldir ve herhangi birinin müdahale etmesini istememek, en doğal hakkınızdır. Böyle bir endişeyi ortadan kaldırmak için en güvenilir çözüm, bilgisayarınız için güçlü bir şifre oluşturmaktır. 

Bilgisayar kullanan kişiler, özellikle işyeri gibi ortamlarda yemeğe ya da başka bir yere gitmek için bilgisayarlarını terk ettiklerinde Windows + L tuşu ile bilgisayarlarını kilitleyip çıkarlar. Böylelikle güvenli ve pratik bir çözüm üretmiş olurlar. Bu bilgisayarlarda işinize dair çok önemli bilgilerin yer aldığını varsaydığımızda, cihazlarınızın ve verilerinizin mahremiyetini korumak mecburidir.

Bilgisayarların güvenliğini sağlamak için en güvenli yöntemlerden biri olan şifre koyma işlemiyle birlikte bu şifrenin güvenliğinin de göz ardı edilmemesi gerekir. Bilgisayarınız için belirleyeceğiniz güçlü ve zor şifrelerin belirli aralıklarla ve birbirinden mümkün oldukça farklı kombinasyonlar şeklinde değiştirilerek güncellenmesi de bilgisayarınızın güvenliğini çok daha yüksek bir seviyeye getirmek için gereklidir.

Bilgisayar Şifresi Ne İşe Yarar?

Bilgisayar şifresi, bilgisayarlarınızda yer alan içeriğe ve çeşitli kaynaklara erişim konusunda kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmek için oluşturulan ve kişisel olarak kullanılan bir araçtır. Geçmişi çok eskiye dayanan parola kullanım metodu, birçok alanda olduğu gibi bilgisayarda da belirli kaynaklara giriş iznini yalnızca şifreye sahip olan kişilere sağlamak için kullanılan bir yöntemdir.

Bilgisayarlar gündelik hayatta insanların yaşamının en önemli ve ayrılmaz parçaları haline gelmiş olan dijital araçlardır. Bu araçlar, banka hesapları, kişisel bilgiler, mesajlaşmalar, notlar, günlükler, fotoğraflar ve belgeler gibi birçok önemli verinizi depoladığınız bir harddiske sahiptir. Güvenliği çok önemli olan bu kişisel cihazlarınıza şifre koymanız, başkalarının bilgisayarınızın içeriğine erişmesini önler.

Bilgisayar Şifresi Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayara şifre koyma nasıl olur sorusundan önce nasıl bir şifre seçmeniz gerektiği, daha önemli bir konudur. Kişisel ve önemli birçok veriyi depolayan bilgisayarlarınızı üçüncü kişilerden korumak için en temel yöntemlerden biri olan bilgisayar şifresini belirlerken özellikle dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası vardır. Bunlara dikkat ederek güçlü bir şifre oluşturabilirsiniz.

Birincisi şifrenizi en güvendiğiniz insanlarla dahi paylaşmamalısınız. Bundan dolayı şifre seçerken de kendinizle ya da sevdiklerinizle ilgili temel bilgileri asla şifrenizi belirlerken kullanmamalısınız. Örneğin kendiniz ya da sevdikleriniz için önemli bir tarihi, okul numaranızı, telefon numaranızı vs. bilgisayar şifresi olarak asla kullanmamalısınız. Tahmin edilmesi mümkün olmayan bir şifre tercih edin.

Şifrenizin uzun ve karmaşık olması, hem gerçek kişiler tarafından hem de dijital ortamdaki kötü amaçlar tarafından bir siber saldırıya maruz kalmanızı engeller. Bu nedenle mümkün oldukça farklı sembolleri, rakamları, büyük ve küçük harfleri şifrenizde bulundurmanızda yarar var. Hem kendi aklınızda kolaylıkla yer edebilecek hem de mümkün olduğunca komplike bir kombinasyonla oluşturulacak şifreler, en fonksiyonel olanlardır. Şifrelerinizi yine de güvenli bir yere kaydetmeyi de unutmayın.

Kullandığınız bütün şifrelerin birbirinden farklı olmasına özen gösterin. Örneğin banka hesaplarınızın şifreleri ve sosyal medya şifrelerinizle bilgisayar şifreniz birbirlerinden farklı olmalı. Aksi halde bir şifrenizin ele geçirilmesi ihtimali, diğer hesaplarınızla ilgili şifrelerin de ele geçirilmesi anlamına gelir ve bu tarz bir sorunda hesaplarınızı kurtarma işleminiz oldukça zor bir hale gelebilir.

İşletim Sistemine Göre Bilgisayar Şifresi Belirleme

Bilgisayara şifre koyma nasıl yapılır sorusunun birçok cevabı vardır. Bilgisayar kullanıcıları tarafından birçok farklı işletim sistemi ve bu işletim sistemlerinin farklı sürümleri kullanıldığı için bilgisayara şifre koymak için de her işletim sistemine göre farklı yollar izlenmesi gerekebilir. En popüler işletim sistemi olan Windows‘un bütün sürümlerinde şifre belirleme işlemi oldukça kolaydır.

Windows Bilgisayar Şifresi Belirleme

En popüler işletim sistemlerinden Windows’un çeşitli sürümleri vardır. Windows bilgisayara şifre koymak temelinde kolay olsa da bu versiyonlara göre ufak farklılıklar gösterebilir. Günümüzde güncel olarak kullanımı devam eden Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 işletim sistemlerinde bilgisayara şifre koyma ya da bilgisayar şifre kaldırma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayar Şifresi Belirleme 

Bilgisayara şifre koyma Windows 10 kullananlar için oldukça kolay bir işlemdir. Birkaç adımda bilgisayarınıza yeni bir şifre belirleyebilir, bilgisayar şifre değiştirme ya da bilgisayar şifre kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Windows Ayarları > Hesaplar > Oturum Açma Seçenekleri > Parola yolunu izleyerek şifreniz ile ilgili yapacağınız işlemlere ulaşabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız halihazırda bir şifreye sahipse “Değiştir” butonunu tıklayarak mevcut şifrenizi yeni bir şifre olarak güncelleyebilirsiniz ya da dilerseniz şifrenizi tamamen kaldırabilirsiniz. Açılan pencerede güvenlik amacıyla bilgisayarınızın mevcut şifresini girmeniz istenecek. Bu adımı geçtikten sonra yeni şifre girmeniz için gereken alanı boş bırakarak ilerlerseniz şifreniz tamamen kaldırılacaktır.

Windows 8 Bilgisayar Şifresi Belirleme

Bilgisayara şifre koyma Windows 8 için de birkaç basit adımdan ibarettir. İlk olarak bilgisayarınızın denetim masasını açtıktan sonra “Kullanıcı Hesapları” kısmına tıklayın. Ardından “Başka Bir Hesabı Yönetin” butonuna tıklayın ve şifre belirlemek istediğiniz hesabı seçin. Parolayı değiştir butonuna tıkladıktan sonra bir yeni parola ekleyebilir ya da mevcut parolayı kolayca güncelleyebilirsiniz.

Windows 7 Bilgisayar Şifresi Belirleme

Bilgisayara şifre koyma Windows 7 için de diğer iki Windows sürümüne göre oldukça benzer bir şekilde kolayca gerçekleştirilebilir. İlk olarak bilgisayarınızdan Denetim Masası’nı, daha sonra ise Kullanıcı Hesapları kısmını seçmeniz gerekir. Buradan şifre belirlemek istediğiniz kullanıcı hesabı adını seçerek parolanızı oluşturabilir, güncelleyebilir ya da dilerseniz parolanızı tamamen kaldırabilirsiniz.

Rar Şifresi Oluşturma

Rar şifresi belirlemek oldukça kolay bir işlemdir. Dosyalarınızı veya sıkıştırmak istediğiniz her türlü içeriği arşive eklediğiniz sırada açılan pencerede yer alan “Set Password” tuşuna basın. Sonrasında açılan ekranda rar dosyanız için belirlediğiniz şifreyi yazarak işleminizi tamamlayın. Oluşturduğunuz rar dosyası, yalnızca belirlediğiniz parola yazılarak açılacak şekilde kaydedilecektir.

Bilgisayar Markasına Göre Şifre Oluşturma

Bilgisayara şifre koyma işlemi çeşitli bilgisayar modellerinde farklı özelliklerle gerçekleştirilebilir. Temel olarak işletim sisteminizin ayarlarından değiştirebileceğiniz bilgisayar şifrelerinizi, bilgisayara şifre koyma programı gibi çeşitli ek yazılımlarla da kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Microsoft hesabınızı cihazınızla eşleştirdiğiniz takdirde hesabınızın şifresini de bilgisayar şifresi olarak kullanabilirsiniz.

Bilgisayara şifre koyma HP markasında klasik işletim sistemi ayarlarıyla gerçekleştirilir. Ayrıca şifre sıfırlama için kolaylıkla ulaşabileceğiniz çözüm yolları vardır. Bilgisayara şifre koyma Lenovo cihazlarda ise yine cihaz ayarlarından ve bağlı Microsoft hesabı aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bilgisayara şifre koyma Casper ve birçok popüler marka için de kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bilgisayara şifre koyma ASUS markasında yüz tanıma özelliği sayesinde yeni nesil ve gelişmiş bir seçenek sunar. Bilgisayarınızın ayarlarından bir kullanıcı resmi belirledikten sonra şifrenizi de oluşturduktan sonra cihazın sisteminde yüzünüz, oluşturduğunuz şifreyle eşleştirilir ve bu şekilde ekstra güvenli bir şekilde verilerinizi koruma imkanını elde edebilirsiniz.

Bilgisayar Şifre Sıfırlama ve Kaldırma

“Bilgisayar şifresini unuttum ya da kaldırmak istiyorum.” derseniz, yapmanız gerekenler çok basit. Windows işletim sistemi yüklü olan bilgisayarınızı Güvenli Mod aracılığı ile başlattığınız takdirde Denetim Masası üzerinden gerçekleştirilen klasik yöntemleri uygulayarak mevcut şifrenizi girmenize gerek kalmadan şifrenizi sıfırlayabilir ve yeniden tanımlayabilirsiniz. Yeni şifre kısmını boş bırakırsanız şifreniz kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın