You are currently viewing Backlink Nedir? Backlink Alma Teknikleri

Backlink Nedir? Backlink Alma Teknikleri

Web sitesinin görünürlüğünü artırmak ve başarıya ulaşmasını sağlamak için en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan backlink yöntemi, doğrukurgulandığı zaman işe yarayan bir yöntemdir. Google’ın başarısıyla beraber internet dünyasında ortaya çıkan bu kavram, hem Google’ın bir arama motoru olarak daha iyi sonuçlar vermesine yardımcı oluyor hem de güvenli ve kaliteli siteleri diğerlerinden ayırabiliyor.

Backlink Alma

Backlink Nedir?

En basit tanımıyla backlink; web sitenizin herhangi bir url adresinin, internetteki farklı bir sitede yayınlanmasıdır. Ancak backlink yalnızca sitelerin ana sayfalarına değil, site içindeki diğer sayfalara da verilebiliyor. Teknik olarak internette yayın yapan her siteden bir şekilde backlink almak mümkün. En çok backlink alınan kullanışlı siteler de forum siteleri ve blog siteleri oluyor.

Backlink Neden Alınır?

Backlink kavramı ziyaretçiler ve site sahipleri açısından farklı anlamlara ve farklı faydalara sahip. Ziyaretçiler için internette dolaşırken ilgisini çekebilecek farklı web siteleri keşfetme ve aradığı konu hakkında çok daha fazla bilgi bulabilme gibi bir fayda sağlıyor. Site sahipleri için ise farklı internet sitelerinde tavsiye edildiğinde yeni ziyaretçi kazanma şansı oluşturuyor.

backlink-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bilindiği üzere bir internet sitesinin arama motorlarındaki sıralaması, kaliteli backlink sayısı ile direkt olarak ilişkili oluyor. Örneğin; insanlar günlük hayatlarında yeni bir konu ile karşılaştıklarında ya da vücutlarındaki bir rahatsızlığa internetten çözüm ararlarken buldukları tavsiyelere önem veriyorlar. İşte internet dünyasında da işler böyle yürüyor. Fakat burada tavsiyeler, backlink alma yöntemi ile veriliyor.  

Mesela bir rahatsızlığa bir hekimin çare bulduğuna dair tavsiye alındığında normal hayatta bu hekimin iletişim bilgileri ya da adres bilgileri isteniyor. İnternet dünyasında ise bu hekimin internet sitesine backlink veriliyor. Bir web sitesi yeterli sıklıkta ve kalitede tavsiye edilirse arama motorlarındaki sıralaması yükseltiliyor. Ancak bunun gerçekleşmesi için doğru backlink örnekleri ve yöntemleri uygulamak gerekiyor.

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

SEO uzmanları backlink konusunu çok sayıda sınıfa ayırıyor. Ancak en net olarak backlink çeşitlerini iki ayrı grupta incelemek mümkün. Bunlardan bir tanesi text link, anchor ve URL gibi yazı halinde olan backlink çeşidi. Bir diğeri ise image backlink gibi resimlerden verilen backlink çeşitleri. Her ikisiyle de sağlıklı şekilde backlink vermek mümkün oluyor.

backlink-hakkinda-bilgiler

Yazı halinde olanlarda herhangi bir kelime ya da kelime grubuna backlink eklenebiliyor veya direkt olarak belirli bir alana açık URL konuluyor. Aynı zamanda bu backlinkler web sitelerinin herhangi bir alanında kendine yer bulabiliyor. Bazen bir yazının içerisindeyken bazen footerda ve bazen de sidebarda olabiliyor. Ayrıca site içindeki resimlere backlink eklenip resme tıklandığında diğer siteye yönlendirilebiliyor.

Backlink konusunda araştırma yapılırken karşılaşılan terimler arasında dofollow ve nofollow da bulunuyor. Dofollow varsayılan tüm linkleri kapsıyor. Yani bir dofollow backlink linki oluşturmak adına bir şey yapmak gerekmiyor. Nofollow backlink ise arama motorları botlarına, verilmiş olan bağlantının dizindeki bağlantı hedefinin sıralamasını etkilememesi gerektiğinde verilen bir HTML komut oluyor. 

Bu özellik kullanılarak kalitesi net olarak bilinmeyen web sitelerinin linkleri verildiği zaman arama motorlarındaki sıralamaların bozulmaması sağlanıyor. Nofollow sayesinde arama motorlarındaki botlar bu bağlantıyı takip edemiyorlar ve böylece link siteye hiçbir zarar veremiyor. Yani eğer kaynağını bilmediğiniz bir bağlantıya link verecekseniz bu özelliği güvenle kullanabilirsiniz.

Backlink Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Backlink alırken çok sayıda kritere ve kurala dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde yapılan bu çalışma yarara değil zarara sebebiyet verebiliyor. Öncelikle mümkün olduğunca doğal linkler edinmeye dikkat etmek, bu mümkün değilse de doğal gözükmeye çalışmak gerekiyor. Aynı zamanda kesinlikle kendi sitenizle aynı dilde yayınlar yapan sitelerden backlink almaya özen göstermelisiniz.

backlink-nedir

Bazı site sahipleri alakasız sitelere sadece imkanları olduğu için ve tıklanmayacağını bile bile backlink verebiliyor. Fakat backlinklerin gerçekten işe yaraması için gerçek ziyaretçiler tarafından tıklanabilecek backlink çalışmaları yapmak önem taşıyor. Bunun yanı sıra internette web siteniz için bir anda mucizeler yaratacağını iddia eden backlink paketleri de satılabiliyor. 

Bazen uçuk kaçık bazen de makul backlink fiyatları sunan bu paketler, kesinlikle uzak durmanız gerekenler arasında yer alıyor. Çünkü yaratabilecekleri tek mucize Google’ın sitenizden hoşlanmamasını sağlamak oluyor. Bu paketlerin her biri spam backlink çalışmaları olduğu için web sitelerine ciddi zararlar verebiliyor. Bu nedenle dikkatli olmak gerekiyor.

backlnk-nedir

Aynı zamanda çöp site diye tabir edilen ve hiçbir ziyaretçisi olmayan sitelerden de backlink almamalısınız. Bu yüzden bir siteden backlink almadan önce o siteyi detaylı bir şekilde incelemeli ve uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Kendi sitenizle ne kadar alakalı ve kaliteli bir siteden backlink alırsanız o kadar çok faydasını görebilirsiniz.

Ücretsiz Backlink Alma Teknikleri

Elbette herkes öncelikle ücretsiz backlink edinmenin yollarını arıyor. Ancak ücretsiz olduğu için her backlink yöntemini de denememek gerekiyor. Zaten genellikle işe yarayan ücretsiz backlink yöntemleri için çok daha fazla uğraşmanız ve emek harcamanız gerekiyor. Bunun için deneyeceğiniz ilk yöntem sosyal medyadan backlink almak oluyor. 

kaliteli-backlink

Bunun yanı sıra forum sitelerinden backlink almak da fazlasıyla işe yarayabiliyor ve tıklanma oranı bir hayli fazla olacağından sitenize ciddi trafik sağlayabiliyor. Yalnız bu yöntemi forumda tanıtım yazısı yayınlamak şeklinde yapmamak gerekiyor. En doğru yöntem, bir soruya cevap olarak verilen güzel açıklamalı linkler oluyor.

Yıllardır popülerliğinden bir şey kaybetmeyen sözlük sitelerinden backlink almak da doğru seçenekler arasında yer alıyor. Ancak bu linkleri vereceğiniz içerikleri kesinlikle formata uygun bir şekilde yazmanız gerekiyor. Ayrıca linklerin silinmeyeceğinden de emin olmalısınız. Silinen linkler sitelere ciddi zararlar verebiliyor. Blog sitelerinden backlink almak da en çok işe yarayan yöntemler arasında yer alıyor.

kaliteli-backlink-almak

Bunların yanı sıra çeşitli haber sitelerinden, bağışlarınız karşılığı sivil toplum kuruluşlarından ve makale değerine yakın içerikleriniz sayesinde üniversite sitelerinden backlink alma yöntemleri de bulunuyor. Bunların her biri güvenilir metotlar olurken aynı zamanda kaliteli backlinkler olarak geçiyorlar. Dolayısıyla bu yöntemlerin her biri için uzun mesailer harcayarak ücretsiz şekilde çok kaliteli backlinklere sahip olabilirsiniz.

Ücretli Backlink Alma Teknikleri

Backlink almak için elbette ücretli şekilde çeşitli yöntemler de deneyebilirsiniz. Çok fazla abartıya kaçmadan kaliteli içeriklere sahip ve kendi web sitenizle ilişkili kaliteli sitelerden backlink satın alabilirsiniz. Ancak ücretli backlink satın alacağınız zaman doğal görünmeye ekstra özen göstermelisiniz. Örneğin; üniversite sitelerinden backlink alacağınız zaman da bu doğallığı korumaya dikkat etmelisiniz.

otoriter-site-backlink

Ayrıca kontrolsüz bir şekilde ücretli backlink alımı yaparsanız da sitenize ciddi zararlar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenize backlink vermiş olan sayfaları bulmak için de çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemleri kullanarak merakınızı gidermenin yanı sıra içeriklerinizin kalitesini de analiz edebilirsiniz. Backlink analizi için ise ücretsiz ve stabil şekilde çalışan bir servisin olmadığını bilmelisiniz.

Ancak bu tip analizleri en ideal şekilde ücretli olarak satın alabileceğiniz backlink sorgulama araçlarıyla yapabilirsiniz. Bunun için Ahrefs, Majestic SEO ve SEMrush gibi yazılımları deneyebilirsiniz. Backlink sürecine başlamadan önce doğru bir strateji izler ve doğru araçları kullanmaya karar verirseniz başarıya çok daha kısa sürede ve risksiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

This Post Has 17 Comments

 1. aquawaterbox su arıtma sistemleri

  emeğinize sağlık

 2. Zoran Haskaya

  Çok güzel ve faydalı içerik olmuş. Elinize sağlık.

 3. Arafa

  Emeğinize sağlık.

 4. indirbak

  Güzel bir makale. iş te bu makale backlink alır

 5. kutlu creative

  Tebrikler oldukça başarılı bir yazı olmuş

 6. Baytronik

  Elinize sağlık güzel bir içerik olmuş

 7. Teknoloji

  gerçekten çok yararlı bir makale olmuş. teşekkür ederim

 8. kemal aydin

  cok guzel olmus

 9. orcun

  teşekkür ederim açıklamalar için.

 10. ismail

  Güzel yazı olmuş teşekkürler.

 11. Ulus Matbaa

  Teşekkürler

 12. Galip

  Elinize Sağlık…

 13. Sefa61

  Bilgilendirici bir yazi olmus tesekkurler

 14. Pilli Oyun Oyun Haberleri ve İncelemeleri

  Bilgi için teşekkürler.

 15. Bunemi

  Emeğinize sağlık çok teşekkürler

 16. Yörem Köy Pazarı

  emeğinize sağlık

 17. Trendtopya

  Faydalı içerik için teşekkürler!