You are currently viewing Anahtar Kelime Bulma Araçları | En Doğru Kelimeleri Keşfedin

Anahtar Kelime Bulma Araçları | En Doğru Kelimeleri Keşfedin

 • Post category:Genel
 • Post last modified:

Anahtar kelime araçları ile reklam kampanyalarınız ya da üreteceğiniz içerikler için aranma hacmi yüksek kelimeleri belirleyebilirsiniz. Kelime bulucu pek çok araç ile kampanyalarınızın dönüşümlerini arttırabilir ayrıca içeriklerinizi Google’da üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere en çok kullanılan kelime bulma araçlarından bahsedeceğiz.

anahtar kelime bul

Özellikle Google Search reklamlarının en önemli kriteri, doğru anahtar kelimeler ile en doğru mesajı vererek, yapılan reklam yatırımının çok daha verimli kullanmak ve reklam geri dönüşüm oranlarını en üst seviyeye çıkarmaktır. Doğru anahtar kelime seçimi ile ayrıca reklam kalite puanınızı da yükselterek, reklam gösterimlerinizi arttırabilir ve maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Kelime bulucu araçlar ile ayrıca blog sitenizin için hazırlayacağınız makalelerde kullanabileceğiniz aranma hacmi yüksek, sitenize daha fazla ziyaretçinin gelmesini sağlayacak değerli anahtar kelimeleri de bulabilirsiniz. Her konu için kelime türetme çok da kolay olmayabiliyor. Böyle durumlarda, anahtar kelime planlayıcı araçları kullanarak, odak anahtar kelimeniz ile alakalı diğer kelimeleri tespit ederek içeriklerinizde kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi Neden Önemlidir?

 • Alakalı reklam gösterimleri ve tıklamalar almak.
 • Kalite puanı yüksek reklam kampanyaları oluşturmak.
 • Sektörel kelime havuzunu oluşturmak ve fırsatları keşfetmek.
 • Rakiplerin pozisyon kazandığı anahtar kelimelerde rekabet edebilmek.
 • Web sitemizedeki ürün, hizmet ve içeriklerimizle alakalı kitleye ulaşmak.
 • Sitemizin Google’daki görünürlüğünü arttırmak.
 • Marka bilinirliğini arttırmak.
kelime-bulma-araclari-2019

En Popüler Kelime Bulucu ve Planlayıcı Araçlar

Değerli kelimeler tespit etmek için kullanılan pek çok anahtar kelime aracı bulunmaktadır. Farklı kelime türetme, kelime eş anlamlısı belirleme, jenerik kelimeler dışında aranma hacmi düşük ama geri dönüşüm değeri yüksek birkaç kelimelik anahtar kelimeler belirleme (long tail), rakip firmalarının görünür olduğu kelimeleri tespit etmek gibi pek çok çalışmada aşağıdaki anahtar kelime bulma ve planlayıcı araçları kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Anahtar Kelime Bulma Araçları

İçerik ve reklam çalışmalarınızı çok daha verimli bir şekilde yapmanızı sağlayacak bir çok ücretsiz anahtar kelime bulma araçları mevcuttur. Bu araçlar hangileri, nasıl özelliklere sahipler birlikte inceleyelim.

1- Google Keyword Planner

Google Keywords Planner, özellikle Adwords reklamlar çalışmalarında işinize yarayacak, en çok tercih edilen ücretsiz anahtar kelime planlama aracıdır. Adwords reklam hesabınıza giriş yaptığınızda, sağ üst köşede yer alan “Araçlar ve Ayarlar” sekmesine tıklayınız ve açılan menüde sol kısımda yer alan “Anahtar Kelime Planlayıcı” sekmesine tıklayınız.

Google Keyword Planner

Google Adwords Keywords Planner ile yeni anahtar kelimeler bulabilir ya da belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin aranma hacimleri ve tıklama başı maliyetlerini öğrenebilirsiniz.

Google Keyword Planner

2- UberSuggest

UberSuggest, anahtar kelime bulma çalışmalarınızda size büyük kolaylık sağlayacak, en çok kullanılan ücretsiz anahtar kelime planlayıcı araçlardan biridir. Google Keywords Planner’a göre daha kullanışlı olduğu söylemek mümkün. UberSuggest, aradığınız anahtar kelimenin aranma hacminin dışında, diğer kelime türevlerini de listeleyen bir araçtır. 

UberSuggest kelime bulma

UberSuggest kelime planlama aracı ile aradığınız anahtar kelimelerin aranma hacimleri, CPC değerlerini görebilir ve en önemlisi de bu anahtar kelimelerde Google arama sonuçlarında hangi sitelerin olduğunu aynı ekranda göstermektedir.

3- KeySearch

KeySearch ile anahtar kelime bulma çalışmalarınızda kullanabileceğiniz bir diğer ücretsiz anahtar kelime aracıdır. KeySearch ücretsiz paketini seçerek siteye üye olup, içerikleriniz ve reklam çalışmalarınız için harika kelimeler keşfedebilirsiniz. 

KeySearch

KeySearch, anahtar kelimelerin sadece ortalama aranma hacimlerini değil aynı zamanda son 12 aya ait aranma hacimlerini de vermektedir. Bu özellik ile belirlediğiniz anahtar kelimelerin aranma trendlerini de görebilirsiniz. Diğer araçlarda olduğu gibi KeySearch’te de lokasyon bazlı aramalar yapabilirsiniz.

Ücretli Anahtar Kelime Bulma Araçları

Anahtar kelime bulma ve planlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz, çok daha geniş kelime havuzlarına sahip, geniş raporlar sunan ücretli anahtar kelime bulucu araçları da tercih edebilirsiniz. Peki, bu ücretli anahtar kelime planlama araçları hangileridir, ne gibi özelliklere sahiptir birlikte inceleyelim.

1- SemRUSH

Anahtar kelime bulma, yeni kelime türetme ve raporlama özellikleri bakımından özellikle içerik yazarları ve SEO uzmanları tarafından en çok tercih edilen araçlardan biridir. Araştırdığınız anahtar kelimenin aylık ortalama aranma hacmi, CPC değeri, alakalı diğer türevlerini görüntüleyebilirsiniz. Lokasyon bazlı arama özelliği ile çalışmalarınızı hangi ülkede yapmak istiyorsanız o ülkedeki aranma hacimlerini görebilirsiniz.

SemRUSH kelime bulma

SemRush, sadece bir anahtar kelime bulma aracı değil diğer tüm gelişmiş özellikleri ile SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacak pek çok özelliğe sahiptir. 

Google’da hangi kelimelerde kaçıncı sırada olduğunuz, rakiplerin pozisyonlarını, aylık trafik tahminleri, backlink aldığınız siteleri ve bu sitelerin otoritelerini, sitenizdeki teknik ve içeriksel hataları, bu hataların çözümlerini ve daha pek çok özelliği SemRush’ta bulabilirsiniz.

Ücretli bir araç olan SemRush’ı aylık 99$’dan başlayan fiyatlar ile kullanmaya başlayabilirsiniz. 

2- SEOMonitor

SEOMonitor en gelişmiş SEO araçlarından biridir. Anahtar kelime planlayıcı özelliğinin yanı sıra, SEO çalışmalarınız ile ilgili olan tüm verilere SEOMonitor üzerinden ulaşabilirsiniz.

topics.seomonitor.com/tr üzerinden ücretsiz olarak anahtar kelimelerinizi arayabilir, aranma hacimleri hakkında bilgiler alabilirsiniz.

seomonitor kelime bulma

Ayrıca aradığınız anahtar kelimeler yakın türevlerini ve bu kelimelerde hangi sitelerin Google’da kaçıncı sırada olduğunu görebilirsiniz. SEOMonitor, kelime sayısına fiyatlandırma yapmaktadır. 300 kelimelik bir hesap için aylık 49€’ya SEOMonitor kullanmaya başlayabilirsiniz.

Aşağıda yer alan Türkçe altyazılı video ile SEOMonitor’un tüm gelişmiş özelliklerini keşfedebilirsiniz.

3- MOZ

2004 yılında kurulan bir dijital ajans olan MOZ, internet kullanıcı ve web sitesi sahiplerine sunduğu gelişmiş SEO özellikleri ile en çok tercih edilen SEO aracı olarak öne çıkmaktadır.

MOZ anahtar kelime analizi

MOZ ile web sitenizin durumunu, internet dünyasındaki yerini, hataları ve organik trafiğinizi arttırmaya yardımcı olacak tüm raporları görüntüleyebilirsiniz. 30 gün ücretsiz kullanabileceğiniz MOZ, üç farklı paket planı ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Yıllık 129$’dan başlayan fiyatlarla MOZ’u kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Web çalışmalarınızda, en doğru, alakalı ve müşteri/ziyaretçi sayınızı arttıracak değerli anahtar kelimeleri bularak, çalışmalarınızda başarılı olabilirsiniz. Eğer bir içerik üretiyorsanız, konu hakkında sadece en çok aranan anahtar kelimeye değil, bu kelime ile alakalı diğer kelime gruplarını da dikkate almanız gerekir.

Web sitenizde bir ürün sayfası ya da blogunuz için makale hazırlarken, tüm bu kelime grubunu kullanarak, daha fazla kelimede sıralama kazanabilir ve trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Özellikle de kalite puanına çok önem veren Google Adwords reklam kampanyalarınızı oluştururken anahtar kelime seçimine dikkat edilmelidir. Aradığınız anahtar kelimenin; aranma hacmi, TBM (Tıklama Başı Maliyet) değerleri incelenmelidir. Bu şekilde reklam kampanyalarını değerli kılacak, reklam yatırımlarınızın geri dönüşüm oranlarını yükseltecek çalışmalar yapabilirsiniz.

Anahtar kelime bulma, yeni kelime türetme ve planlama çalışmaları için yukarıdaki anahtar kelime planlayıcı araçları kullanabilirsiniz. Eğer projeniz için yeterli bütçeniz yoksa ücretsiz olan araçları tercih edebilirsiniz.

Ancak yeterli bütçeye sahipseniz ve kaliteli içerikler üretmek, aranma hacmi yüksek kelimelerden oluşan domain satın almak, Google organik trafiğinizi arttırmak istiyorsanız, daha kapsamlı özelliklere sahip ücretli SEO araçlarını tercih ederek başarılı çalışmalar yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

 1. Uydu servisi

  Çok doğru bir anlatım emeğinize sağlık teşekkür ederim