You are currently viewing AMP Nedir? Site Hızı İçin Önemi Nedir?

AMP Nedir? Site Hızı İçin Önemi Nedir?

Akıllı telefonların hızla artması ve hayatın bir parçası haline gelmesi, çok sayıda teknolojik yeniliği de berberinde getiriyor. Bunlardan biri de web sitelerin mobil kullanımının hızlandırılması ve iyileştirilmesi için kullanılan AMP... Google’ın son yıllarda uyguladığı ve sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan AMP hakkında her şeyi bu metinde inceleyebilir, AMP kurulumu ve daha fazlası hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

amp-nedir-nasil-yapilir

AMP Nedir? 

Açılımı ”Accelerated Mobile Pages” yani ”Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” anlamına gelen AMP, Google’ın geliştirdiği framework araçları arasında yer alıyor. AMP teknolojisinin temel amacı, Google üzerinde dolaşım sağlayan kullanıcıların web sitelerine erişimlerinin hızlandırılması olarak belirtiliyor. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar sayfaların geç açılması sebebiyle başka sitelere yönlenmiyor ve erişim sağlamak istedikleri siteye milisaniyeler içerisinde ulaşabiliyor.

AMP kodlaması web siteler üzerindeki tüm sayfalara yapılabildiği gibi, site içerisinde seçeceğiniz bazı sayfalara da tek tek kodlanabiliyor. Hem kullanıcılara hem de site sahiplerine kolaylık sağlayan bu önemli teknoloji, özellikle mobil kullanımlar için tasarlanıyor. Mobil cihazlarda kullanılan web tarayıcılarında yapılan gezintilere büyük bir sürat katan AMP teknolojisi, fark yaratan etkisiyle oldukça işlevsel bir hâl alıyor.

amp-ne-ise-yarar

Bir web siteye erişimin AMP ile sağlandığını anlamak için ise bazı işaretler kullanılıyor. Google tarafından belirtilen ”şimşek” işareti ya da görsellerin altına yerleştirilen ”AMP” ibaresi bulunan siteler bu teknolojinin kullanıldığı hızlı erişim sunan sitelerden sayılıyor. Üstelik AMP, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri olan ”WordPress” içerisinde de eklenti hâlinde sunuluyor.

AMP Ne İşe Yarar? 

AMP kullanılan web sitelerin ön bellekleri Google içerisine zaten yüklenmiş olduğu için sayfaların açılış aşamasında ön bellek yüklenmesine gerek kalmıyor. Bu sayede web sayfalarının açılış süresini uzatan önbellek yükleme işlemi, AMP uygulaması ile ortadan kalkıyor. Bu işlem sayesinde ön belleği Google’a önceden yüklenmiş olan web sayfaları, her ihtiyaç halinde saniyeler içerisinde açılabiliyor.

Ziyaretçiler hızlı erişim sağladıkları için, sitenin erişim ve dolaşım oranı da artıyor. Mobil üzerinde sayfaların çok hızlı bir şekilde açılmasını sağlayan AMP kodlaması, herkes tarafından uygulanabilmesi sebebiyle de büyük fayda sağlıyor. Site trafiğini artırmanın en doğal ve kullanışlı yolları arasında yer alan AMP, daha fazla erişim ve etkileşim elde etmenize de yardımcı oluyor.

amp-kodlama-nasil-yapilir

Kullanıcılara hızlı erişim avantajı sunması sebebiyle mobil deneyimi artıran AMP, web siteleri için kritik önem taşıyan SEO işlemlerine de katkı sağlıyor. Yükleme hızını önemli oranda artıran AMP, organik trafiğin hızlanması açısından da oldukça verimli bir teknoloji.. Özellikle e-ticaret sitelerinde kullanıcıların görsel, fiyat gibi bilgileri hızla görmesine yardımcı olan AMP, sabırsız takipçilerinizi rakip sitelere kaptırmanızı önlüyor.

Kullanıcıların satın alma hızına da katkı sağlayan AMP uygulamaları, özellikle e-ticaret sitelerinde satış oranlarının yükselmesi konusunda da etkili bir çözüm olarak sunuluyor. Organik trafiğini de artırmak isteyen web siteleri için kullanışlı bir teknoloji olarak dikkatleri üzerine çekiyor. SEO faydası bakımından da oldukça etkili bir teknoloji olan AMP, sayfanızın mobil aramalarda üst sıralara taşınmasında fayda sağlayabiliyor.

AMP teknolojisi, dönüşüm oranını artırmak isteyen sitelerin de ilk tercihleri arasında yer alıyor. Sayfa içeriklerinin, görsellerin ve diğer tüm site unsurlarının son derece hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayan AMP, kullanıcıların mobil deneyimlerini zenginleştiriyor. Ayrıca sitelerin önbellekleri AMP teknolojisi aracılığıyla Google içerisinde saklı tutulduğu için, yapılan Google aramaları içinde de hızlı yüklenme görülebiliyor.

amp-kodlama

Sitenin ziyaretçiler için çok hızlı bir duruma gelmesi ise dönüşüm oranlarının artmasına katkıda bulunuyor. AMP uygulaması yapılan sayfalara reklam eklemeleri de yapılabiliyor. Ayrıca mobil AMP kullanılan siteler içerisine kişiye özel işlevler eklemek de mümkün. Google tarafından sunulan Penguin Algoritma Güncellemesi‘ne göre ise AMP kullanılan sayfalar artık arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenebiliyor.

AMP Kurulumu Nasıl Yapılır? 

AMP kurulumu yaparken sayfanızın standart sürümünü de kullanmaya devam etmeniz öneriliyor. Bunun sebebi ise her iki sürümün kullanıcılarına hizmet vermeyi sürdürebilmesi olarak gösteriliyor. WordPress kullanıcıları için AMP kurulumu oldukça basit. WordPress üzerinde eklenti olarak sunulan AMP için öncelikle AMP Plugin’in indirilip kurulması gerekiyor. Bu işlem sonrasında sayfadaki postlar AMP ile uyumlu bir hâl alıyor.

Sayfanın tamamının AMP uygulamasıyla çalışabilmesi için, ikinci plugin dosyasının indirilmesi ve yüklenmesi gerekiyor. WordPress AMP için kurduğu özel destek ekibini de hizmete hazır bulunduruyor. AMP ile ilgili tüm sorularınızı WordPress destekle iletişime geçerek çözebilirsiniz. Bu sayede hem hızlı hem de güvenli kurulum imkanından yararlanabilir ve sayfa takipçilerinize benzersiz bir hız deneyimi yaşatabilirsiniz.

AMP nedir

WordPress üzerinden AMP eklentisini indirmek son derece kolay. Eklentinin bağlantısına tıklayıp ”indir” butonuna basarak eklentiyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. AMP ile site hızlandırma işleminizi ise eklentiyi kurduktan sonra anında gerçekleştirebilirsiniz. Eklentiyi oluşturma aşamasından sonra Google’a bazı bildirimler yapmanız gerekiyor. Aksi halde AMP kurulum işlemi tamamlanamıyor. İşlem sonrasında ”Google Search Console” kullanarak AMP eklentisi yaptığınız sayfaları Google’a bildirebilirsiniz.

Google’a bildirimde bulundurma teknolojisi sayesinde, AMP ile oluşan hata raporlarını anında iletebilir ve mevcut hataların tespit edilip çözüme kavuşturulmasında rol oynayabilirsiniz. Mevcut AMP hata raporlarına ulaşmak için ise Google Search Console’unArama Görünümü” ibaresine tıklayabilirsiniz. Son olarak AMP yüklediğiniz sayfanın makalelerine ”/amp/” kodlaması yapmayı da unutmamanız gerekiyor. Bu işlemleri tamamladığınızda siteniz beklediğiniz hıza kolayca kavuşuyor.

Kimi sayfalar için, kurulum esnasında ek olarak bazı kodlama çalışmalarının ve kurulum aşamalarının tamamlanması gerekiyor. AMP temel olarak üç ayrı parçaya sahip. Bu parçalar, AMP HTML, AMP JavaScript ve AMP CDN olarak adlandırılıyor. İlk aşamada site içerisindeki görsellerin, GIF dosyalarının, yazı fontlarının, varsa videoların her birinin AMP ile uyumlu bir duruma getirilmesi gerekiyor.

amp-sayfasi-nedeni-onemlidir

Yukarıdaki adımların yanı sıra dosyaların orijinal versiyonlarının da korunması sitenin her iki sürümle de çalışabilmesi için önem taşıyor. Bu aşamada meta olarak adlandırılan verilerin doğru bir şekilde girilmesi de ilerleyen zamanlar için fayda sağlıyor. Kurulum aşamalarınızı tamamladıktan sonra, AMP bağlantısını doğru bir şekilde kurup kurmadığınızı test etmek için Google AMP test araçlarını kullanabilirsiniz.

WordPress’ten AMP Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır? 

Web sitenizden AMP’yi kaldırmak istediğinizde ilk iş olarak daha önce kurduğunuz AMP eklentisini silmeniz gerekiyor. Bunun için Accelerated Mobil Pages ibaresini uygulamalar içerisinde bularak pasif duruma getirmeniz yeterli oluyor. Bu aşamadan sonra eklentileri yükleme alanına erişerek ”Redirection” adlı uygulamayı indirebilirsiniz. Bu uygulamayı indirdikten sonra ”Add Redirection” alanına tıklayarak AMP yüklemesini kaldırabilirsiniz.

Özel Kodlamaların Yapıldığı Bir Siteye AMP Uygulaması Yapılabilir mi? 

Özel kodlamaların kullanıldığı sitelere sitenin geliştiricisi tarafından eklentiler yapılması daha doğru sonuçlar verebiliyor. JavaScript framework’ü ile kodlama çalışması yapılmış siteler AMP uyumlu olsa da kodlama işleminin aynı geliştirici tarafından yapılması öneriliyor. Bu sayede AMP, özel olarak kodlanmış sitelere de uygulanabiliyor. Ancak bu işlemin uzmanlar tarafından yapılması gerekiyor. Aksi halde ortaya olumsuz sonuçlar çıkabiliyor.

amp-seo-faydasi

”.Net” Sitelere AMP Kurulumu Yapılabilir mi? 

JavaScript kodlamalarından olan AMP, .net sitelere kurulabiliyor. Ancak bu işlem, diğer işlemlere nazaran oldukça zorlu koşullar altında gerçekleşiyor. Bu işlemin gerçekleşmesi için öncelikle site geliştiricilerinin birtakım kodlamalar yapması gerekiyor. Bu sitelere ancak HTML kodlaması CSS kodlamasına dönüştürüldükten sonra AMP uygulaması yapılabiliyor. Dönüşüm sonrasında ”AMP ServiceWorker” yüklemesi yapılarak AMP kurulumu başlatılabiliyor.

Tüm web sitelerine uygulanabilen ve güçlü etkisiyle sizi çağın yüksek süratine taşıyan AMP, her yönüyle güncel, etkili ve faydalı teknolojik gelişmeler arasında yer alıyor. Uygulama, sitenizin kullanıcıların arayışlarına tam olarak cevap vermesi ve etkili geri dönüşümler alabilmeniz gibi olumlu sonuçlar da doğuruyor. Siz de AMP kurulumu yaparak sitenizi daha işlevsel bir duruma getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın