in ,

Alan Adı Transfer Sürecine Yönelik Önemli Bilgilendirme

Geçtiğimiz günlerde alan adı(domain) süreçlerini yöneten kurum ICANN, alan adı transferi üzerine yeni bir duyuruda bulundu. Artık, Whois bilgilerinde domain sahibi (owner contact) değişikliği yapan  kullanıcıların, transfer işlemine 60 gün sonra izin veriliyor olacak.


Öncesinde alan adı transferi özelinde herhangi bir sınırlama yapmamış olan ICANN’in bu kural ile, owner bilgileri güncellenen alan adlarının transfer işlemlerinin gerçekleşmesi için gerekli olan minimum süreyi oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Alan adı transfer süreci ile ilgili kullanıcıların bilmesi gereken bir başka konu daha bulunuyor.

Alan adı transferinde, kullanıcıdan 1 yıllık alan adı ücreti alınarak, transfer işlemi sonucunda ilgili alan adı 1 yıl süreyle uzatılır. Eğer kullanıcı alan adı satın aldıktan sonraki 60 gün içerisinde transfer işlemi gerçekleştirirse, 1 yıllık alan adı ücretini öder fakat alan adı 1 sene uzatılmaz. Alan adı kaydından 60 gün sonra transfer işlemi gerçekleştiren kullanıcılar ise, hem alan adlarını transfer etmiş, hem de 1 yıl yenilemiş olurlar.

Vargonen olarak, tescil ettiğiniz alan adlarını 60 gün sonra transfer etmenizi öneririz. Alan adı transfer işlemlerinizi buradan kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.