You are currently viewing AKN Nedir? AKN Ne İşe Yarar?

AKN Nedir? AKN Ne İşe Yarar?

Bütün internet kullanıcılarının daima en çok istediği şey; sınırsız, hızlı ve kesintisiz bir internet kullanım deneyimi yaşamak oluyor. Her ne kadar telekomünikasyon şirketlerinin müşterilerine sunduğu farklı internet paketleri bu beklentileri büyük oranda karşılıyor olsa da kullanıcıları bir noktada durduran ya da yavaşlatan bazı kısıtlamalar ve düzenlemeler de muhakkak oluyor. 

adil-kullanim-kotasi

Bu kısıtlamalardan bir tanesi de AKN kısaltmasıyla tarif edilen ve internet kullanıcılarının bir anda internet hızlarının düştüğünü fark etmeleriyle beraber tanıştıkları özel uygulama. İnternet kullanan herkesi yakından ilgilendiren AKN uygulamasıyla ilgili tüm detayları ve merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. Böylece ay içerisinde kullanımlarınız sonucunda internet tarifenizde meydana gelen değişimleri kolayca takip edebilirsiniz.

AKN Nedir?

İnternet dünyasında AKN açılımı; “adil kullanım noktası”nı ifade ediyor. Adil kullanım kotası (AKK) olarak da geçen terim; yoğun veri trafiğini rahatlatmak için oluşturulmuş uygulamayı içeriyor. AKN nedir internet kullanıcılarının cevabını merak ettiği bir soru. AKN; şebeke kullanımında internet kullanıcılarının yoğun veri trafiği oluşturmasıyla ortaya çıkabilecek teknik aksaklıkları ve verimsizliği engellemeyi amaçlayan uygulama oluyor. 

adil-kullanim-noktasi

Bu uygulama genellikle telekomünikasyon şirketleri tarafından; internet kullanıcılarını mağdur etmemek ve herkese aynı kalitede sağlıklı internet hizmetini sunabilmek maksadı ile devreye alınmış bir çalışma olarak tanımlanıyor. AKN uygulaması temel olarak; internet kullanıcılarının belirli bir kullanım sağladıktan sonra; internet hızlarının düşürülmesini esas alıyor. Böylece kullanıcılar sınırlandırılarak yoğun veri trafiği önlenebiliyor.

20 mbps hızla internet paketi kullanan bir kullanıcı, 5 GB kullanımının ardından 3 mbps hıza düşüyor. Dolayısıyla 700 MB boyutunda bir dosya önceden 5 dakikada cihaza indirilebilirken kullanım sınırının aşılması durumunda 3 mbps hız ile 19 dakika gibi bir sürede indirilebiliyor. Bu rakamlar ve oranlar internet kullanıcının sahip olduğu internet paketine göre değişkenlik gösteriyor.

akk-nedir

AKN Ne İşe Yarar?

Pek çok internet kullanıcısının varlığından rahatsız olduğu AKN uygulaması, aslında her kullanıcının internet kalitesini maksimum seviyede eşit ve sağlıklı bir şekilde sağlamayı amaçlıyor. Bütün internet kullanıcılarının eşit kalitede hizmet alabilmesine olanak tanıyabilmek ve bütün internet abonelerinin internete girmesi halinde şebekede meydana gelebilecek yoğunluğu dengelemek maksadıyla tercih ediliyor.

Bu nedenle “AKN ne işe yarar?” sorusunun cevabı; aslında herkesin iyi bir şekilde internet deneyimi yaşayabilmesini sağlamayı içeriyor. Ay içerisinde internet paketi içerisinde belirtilmiş olan download miktarının aşılması halinde her bir internet kullanıcısı için AKN devreye giriyor. Ancak bu download miktarının aşılmaması halinde internet kullanıcısının erişim hızında hiçbir değişiklik olmuyor.

akn-nedir

AKN aşıldığı zaman 8 mbps olan internet hızı 3 mbps’ye, 16 mbps olan internet hızı 5 mbps’ye, 24 mbps olan internet hızı 8 mbps’ye, 50 mbps olan internet hızı 16 mbps’ye ve 100 mbps olan internet hızı 24 mbps’ye kadar düşebiliyor. Ancak AKN’nin aşıldığı ay bittikten sonra kullanıcılar tekrardan eski internet hızlarına sahip olabiliyorlar. 

AKN Nasıl Belirlenir?

Türkiye’de internet kullanıcılarının %90’ı kotalı internet paketlerine sahip. İnternet paketi limitsiz olarak geçse de belirlenen bir limitin ardından hız otomatik olarak düşürülüyor. Bu da tam anlamıyla limitsiz internet kullanılamadığını gösteriyor. Ağırlıklı olarak 25 gb, 50 gb, 75 gb, 100 gb ya da 200 gb’lık paketler kullanılıyor. İnternet kullanıcılarının çoğunluğu ise 75 gb’lık paketleri tercih ediyor.

akn-ne-ise-yarar

Kullanıcılarının internette yaptığı film izleme, video izleme, program ya da dosya indirme ya da internette gezinme gibi tüm aktivitelerin bir indirme değeri oluyor. İşte bütün bu işlemler ile yapılan indirme değerleri toplamı, başlangıçta verilen kotayı aştığı zaman hız otomatik olarak düşürülüyor. Ancak bu işlem yalnızca içinde bulunulan ayı kapsıyor.

Kullanıcılar ay içerisinde yaptığı aktiviteler sonucunda indirme değerinin üstüne çıkıp kotayı aştığı zaman AKN aşımı gerçekleşiyor. Yine de internet hızının normale dönebiliyor. Gelecek ay başında kullanıcılar yeniden tarifelerinde belirlenmiş olan hızla internet kullanımına devam edebiliyorlar. Gelecek ayın 1’i itibarıyla normal hıza geçilebiliyor. AKN internet kullanıcılarını sınırlandırsa da herkesin sağlıklı ve kesintisiz hizmet almasının önünü açıyor.

Sınırsız İnternet Ne Anlama Gelir?

Sınırsız internet tabiri genel olarak kullanım ile alakalı bir üst limit bulunmamasını ifade ediyor. Dolayısıyla sınırsız internete sahip olan kullanıcılar internet kullanımları esnasında herhangi bir nedenden dolayı internetlerinin kesilmesi gibi bir durum ile karşılaşmıyorlar. Ancak sınırsız internet tarifesi kullanan internet kullanıcıları için de adil kullanım kotası ya da adil kullanım noktası geçerli oluyor.

İnternet kullanıcıları adil kullanım noktasını aştıkları zaman belirli oranda hızı yavaşlamış bir internet paketini kullanmaya devam ediyorlar. Bu durumda internet kullanımına herhangi bir sınırlandırma getirilmezken internet hızına sınırlandırma getirilmiş oluyor. Hemen hemen bütün internet kullanıcılarının kullandığı internet paketleri bu sınırlandırmaya tabi oluyor. Yani sınırsız internetlerin de hız ile alakalı bir sınırı bulunuyor.

internet-kotasi-nedir

Ancak çok yaygın olmasa da tam manasıyla sınırsız olarak internet tarifeleri ya da paketleri de satışa sunuluyor. Bu sınırsız internet kampanyaları çerçevesinde hem internet kullanımında hem de adil kullanım kotası uygulaması bazında internet kullanıcıları için hiçbir limit uygulanmıyor. Fiyatları biraz daha yüksek olan bu internet paketleri hemen hemen bütün internet sağlayıcılarında yer alıyor.

AKN Aşımı Nasıl Olur?

AKN aşımını aslında internet kullanıcılarının takip etmesi çok mümkün olmuyor. Bu, tarifede yer alan download limitinin aşılması halinde gerçekleşiyor. İnternet paketinde bulunan aylık indirme yani download limiti %100’e ulaştığı zaman o ay içerisindeki kalan günlerde internete erişim hızında belirli oranda düşüş meydana geliyor. Adil kullanım noktasının aşılması halinde internet kullanıcılarının internet erişimi tamamen kesilmiyor. 

internet-kullanim-kotasi

Bütün internet kullanıcılarının kaliteden mahrum kalmadan aynı hizmeti alabilmesi için geliştirilmiş olan uygulama, adil kullanım noktasının aşılmaması yani download limitinin üstüne çıkılmaması halinde kullanıcının internet erişiminde herhangi bir değişiklik yaratmıyor. İnternet kullanıcıları, telekomünikasyon şirketleri ile internet tarifesi anlaşması yaparken adil kullanım noktasının aşılması halinde internet hizmetlerinin düşeceği bağlantı hızını da detaylı bir şekilde öğrenebiliyorlar.

Böylece her bir internet paketi bağlantı hızıyla orantılı bir şekilde farklı değerlere kadar düşürülüyor. Dolayısıyla daha hızlı internet kullanan kullanıcıların internet hızları daha düşük paketlere göre daha üst seviyelerde kalıyor. Her yeni ayda tarifenin desteklediği hız aynı şekilde tekrardan devreye giriyor ve kullanıcılar eski hızlarından internet paketlerini kullanmaya devam edebiliyorlar.

internet-sinirlamasi

Ancak yeni ayda da internet download limitinin aşılması halinde tekrar adil kullanım noktası devreye giriyor ve internet hızı belirli ölçüde düşürülüyor. Adil kullanım noktası uygulamasında kullanıcıların konforlu bir şekilde internete erişebilmesi için farklı uygulamalar da bulunuyor. Örneğin; 02.00 ile 08.00 arasındaki internet kullanımları adil kullanım noktası uygulamasına dahil edilmiyor. 

Bununla birlikte adil kullanım noktası %100 aşılmış dahi olsa bu saatler arasındaki internet kullanımları, internet hızındaki düşüşten etkilenmiyor. Dolayısıyla adil kullanım noktası uygulamasının internet kullanıcıları için belirli bazı kısıtlamaları olsa da önemli ihtiyaçlar ya da acil bir durum olduğunda internet kullanıcıları, AKN uygulaması engelini aşabilecek internet kullanım planlamalarını rahatça yapabiliyorlar. 

Sınırsız bağlantının keyfini Sınırsız Hosting paketleri ile yaşayın. Tüm web projelerinizi tek paket altında yöneterek hem zamandan kazanın, hem de hosting maliyetlerini düşürün. Limitsiz disk, trafik ve web sitesi barındrma özelliğine sahip, hızlı, kesintisiz ve ucuz hosting fiyatları ile hemen tanışın! Ücretsiz Domain Fırsatı ve profesyonel destek hizmeti.

Bir cevap yazın