You are currently viewing Affilate Nedir? Affilate Marketing Nasıl Yapılır?

Affilate Nedir? Affilate Marketing Nasıl Yapılır?

Satışlarını artırmak isteyen markalar ve internetten para kazanmanın yollarını arayan insanlar için büyük avantajları bulunan bir sistem olan affiliate marketing, hakkında en çok arama yapılan para kazanma yöntemleri arasında yer alıyor. İki tarafın da kolayca amacına ulaşıp para kazanabildiği bu sistemde bir taraf ticari gücünü kullanırken diğeri insanları etkileme becerisinden faydalanıyor.

affiliate-marketing

Affiliate Ne Demek?

İngilizce bir kelime olan “affiliate”, anlam olarak Türkçede “bağlı şirket” ya da “bağlı kurum” kelimesini karşılıyor. Ağırlıklı olarak reklamcılık ve pazarlama alanlarında marketing kelimesiyle beraber kullanılan bu sözcüğün hukuk, ticaret ve ekonomide de karşılığı bulunuyor. Affiliate marketing olarak kullanıldığında ise satış ortaklığı anlamına geliyor.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing en basit tanımıyla ürünlerin, işletmelerin, web sitelerinin ya da hizmetlerin reklamını yapıp, gerçekleşen her başarılı satışın ardından komisyon alma hakkı elde ederek internet üzerinden para kazandıran bir yöntemdir. Bu gelir ortaklığı sistemi; bir ortağın, bir tüccarın ürününün reklamını yaparak para kazanmasını esas alıyor. 

affialte-nedir

Ancak bu ortağın yalnızca bir kişi olması gerekmiyor. Bazen bir şirket, bazen de bir grup insan gelir ortaklığı içerisinde yer alabiliyor. Affiliate sistemi içerisinde üç ayrı taraf bulunuyor. Bunlardan ilki marka olarak da adlandırılabilen tüccar oluyor. Ürünlerin sahibi olan taraf da tüccar oluyor ve ürünlerin üretiminden müşteriye ulaştırılmasına kadar tüm süreçlerle ilgileniyor.

İkinci taraf ise yayıncı olarak da adlandırılan satış ortağı oluyor. Bu tarafın insanların satın alma kararları üzerinde etkileyici bir gücü bulunuyor. Satış ortakları genellikle blogculardan, Instagram veya YouTube influencerlarından ya da satış ortaklığı şirketlerinden oluşuyor. Son taraf ise tüccar tarafından üretilen ve ortak tarafından reklamı yapılan ürünleri satın alan müşteriler oluyor.

affialte-programi

Bireysel ortakların yanı sıra Amazon, eBay ve Hostinger gibi ortaklık programı sunan çok sayıda şirket bulunuyor. Sayıları günden güne artan bu şirketler, tüccarlara farklı programlar sunabiliyor. Bu nedenle tüccarın, satış ortaklığı şirketi veya bireysel satış ortağı ile çalışma konusunda karar verirken ürünüyle beraber kendisine sunulan hizmetle gelecek faydaları ve avantajları göz önünde bulundurması gerekiyor.

Affiliate Marketing Firmalara Nasıl Avantajlar Sağlar?

Affiliate marketing, hizmetini ya da ürününü satmayı amaçlayan markalar için oldukça avantajlı oluyor. Çünkü genellikle kesinleşen satışları için satış ortağına komisyon ödeyen markalar, hiç satış gerçekleşmese bile bu çalışma sayesinde ücretsiz olarak internet üzerinden tanıtım yapmış oluyorlar. Firmaların sağladığı bir diğer avantaj ise olumlu intiba olarak geçiyor. 

affialte-pazarlamasi

Çünkü satışlardan para kazanmak isteyen ortaklar, firmanın ürünleri ya da hizmetleri hakkında internette çok sayıda olumlu içerik üretiyorlar. Bu da firma hakkında olumlu bir imaj oluşmasına katkıda bulunuyor. Aynı zamanda affiliate programı sayesinde firmalar, farklı şehirlerdeki ya da ülkelerdeki potansiyel müşterilerine de kolayca ulaşabiliyorlar. 

Hatta bazen firmanın herhangi bir tanıtım çalışması yapamadığı ya da satış yapmayı hayal bile edemediği müşterilere ulaşmak mümkün hale geliyor. Ayrıca bütün bunlar, performans odaklı olduğu için yalnızca satışa dönüştüğünde tüccarın ödeme yapacağı harcamalar oluyor. Dolayısıyla bu pazarlama türü, markalar için çok daha uygun maliyetlerle gerçekleştiriliyor. 

Tamamen performans tabanlı olan bu çalışmalar dijital kanallar üzerinden gerçekleştiği için tamamen ölçümlenebilir ve analiz edilebilir oluyor. Hani yapılan çalışmaların ardından çok net analizler yapılabiliyor ve bundan sonraki çalışmalar çok daha düşük risklerle çok daha başarılı bir şekilde planlanabiliyor. Yani sistemin ölçümlenebilir olması yeni ve çok daha sağlam stratejiler oluşturmaya da yardımcı oluyor.

Tüccarlar yani markalar, satış ortakları ile masaya oturarak farklı ödeme yöntemlerini tercih edebiliyorlar. Bunlardan bir tanesi CPS yani satış başı maliyet oluyor ve satış başına standart bir ücret ya da üründen belirli oranda yüzde ödeniyor. Bir diğeri ise CPL olarak kısaltılan müşteri yaratma maliyeti oluyor. Bu sistemde de tamamlanmış her bir müşteri için satış ortağına ödeme yapılıyor. 

Affiliate-Marketing-

Google Ads ile ilgilenenlerin sıkça duyduğu terimlerden olan tıklama başı maliyet (CPC) de satış ortaklığı sisteminde tercih ediliyor. Satış ortağı, reklam tıklamaları ile müşteriyi tüccarın internet sitesine getirdiğinde bu trafik için ödeme alıyor. CPA olarak kısaltılan eylem başı maliyet yönteminde ise form veya anket doldurmak için reklamı yapılan eylemler tamamlandığında satış ortağına ödeme yapılıyor. 

Affiliate Marketing ile Nasıl Para Kazanılır?

Affiliate para kazanmak isteyenler için en karlı metotlardan bir tanesi olarak geçiyor. Doğru strateji oluşturulduğunda ve sisteme doğru şekilde entegre olunduğunda, uyurken bile para kazanmak mümkün oluyor. Bu sistemden para kazanabilmek için kişinin satış ortağı olması gerekiyor. Kişi reklam yaptığı müddetçe yapılan anlaşmaya ve komisyon tutarına göre ödeme alıyor.

satıis-ortakligi

Affiliate marketing, ortaklar için belirli avantajları da içerisinde barındırıyor. Örneğin bu işe başlamak için herhangi bir maliyet bulunmuyor. Üstelik katılması da oldukça kolay. Aynı zamanda fiziksel olarak bir ürün ya da bir hizmet satılıyor olsa da ortaklar bu sürecin üretim, kargolama, depolama ya da müşteri hizmetleri gibi herhangi bir kısmıyla uğraşmak zorunda kalmıyorlar. 

Affiliate marketing sisteminde satış ortaklığı yapmak için çok çeşitli yöntemler uygulanabiliyor. Bunlardan bir tanesi banner reklamları ile markanın tanıtımını yapmak oluyor. Kişisel web sitesi ya da bir blog içerisine ortalık ürünlerinin reklamı, bannerlar yerleştirerek yapılabiliyor. İnsanların bu bannerlara tıkladıktan sonra yönlendirildikleri satın alma sayfasından ürünü satın almaları halinde komisyon kazanılabiliyor.

Bir diğer yöntem ise içeriğin içine bağlantı eklemek oluyor. Yine blog ya da kişisel web sitesi üzerinden gerçekleştirilen bu yöntemde siteye çeşitli içerikler eklenmesi ve içeriklerin arasına ürünün satın alma sayfasının linkinin eklenmesi gerekiyor. Özellikle içeriğin yani makalenin konusu ile alakalı ürünlere bağlantı yerleştirmek, satışa dönme açısından çok daha başarılı oluyor. 

Bu noktada bazı detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle hazırlanan içeriklerin gerçekten iyi yazılmış olması ve ilgi çekici olması gerekiyor. Özellikle bloglarda okuyucu kitlesine hitap eden reklamlı içeriklere vermenin önemi büyük oluyor. Ayrıca bu detay, markaların satış ortağı seçimi yaparken de özen gösterdiği noktalar arasında yer alıyor.

satis-ortakligi

Bunun yanı sıra kişisel web sitesi için iyi bir SEO optimizasyonu yaptırıldığından da emin olmak gerekiyor. Böylece site ve dolayısıyla reklamlar arama motoru sonuçlarında çok daha üst sıralarda çıkarak daha geniş kitlelere ulaşabiliyor. Benzer şekilde bu detay sayesinde de çok daha fazla markadan satış ortaklığı talebi gelmeye başlayabiliyor.

Ayrıca mutlaka sosyal medyayı aktif şekilde kullanmak gerekiyor. Web sitesinde kaliteli içerikler bulunuyor olsa da bundan insanların haberdar olması biraz uzun sürebiliyor. Dolayısıyla süreci hızlandırmak adına sosyal medyadan destek almak ve bilinirliği artırmak büyük önem taşıyor. Aynı zamanda siteye ve reklamlı içeriklere olan trafiği artırmak için de içerikleri düzenli şekilde sosyal medyada paylaşmak gerekiyor.

Sıfırdan bu iş için bir site kurmayı ya da bu yöntem için sosyal medya kullanmayı düşünenlerin niche konulara ve pazarlara odaklanmasında fayda oluyor. Bu niche pazarda reklamının yapılabileceği ürünler ve markalar bulmak da işin önemli ayakları arasında yer alıyor. Ayrıca büyük markalarla çalışabilmek için işi yasal olarak yapabilmek adına bazı prosedürleri yerine getirmek gerekiyor.

Bir cevap yazın