You are currently viewing AdBlock Nedir?

AdBlock Nedir?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Reklamlar Web 2.0 teknolojisinin şekillendirdiği internet ortamının en önemli unsuları arasında yer alıyor. Gerek web tarayıcılarında gerekse de iOS ve Android tabanlı mobil uygulamalarda karşınıza çıkan reklamlar internet endüstrisinin dikkat çeken ticari kollarından biri olarak ifade ediliyor. Reklam sayısının çevrimiçi dünyada giderek artması internetteki kullanıcı deneyimini oldukça olumsuz şekilde etkiliyor.

adblock

İnternet deneyimine dair güvenlik sorunları da oluşturmaya başlayan reklamlar kullanıcıların birçok farklı açıdan rahatsız hissetmesine neden oluyor. İnternet ortamındaki geçmiş aramalarınıza ya da izlediğiniz videolara göre reklamların karşınıza çıkması üçüncü parti kişilerin veri kullanımını nasıl yönlendirdiği konusunda soru işaretlerine neden olabiliyor. Bu da kullanıcıları reklamlara karşı ciddi önlemler almaya itiyor.

AdBlock Nedir?

Google Chrome, Apple Safari, Mozilla Firefox ve Opera web tarayıcısının yanı sıra iOS ve Android için geliştirilmiş ücretsiz bir eklenti olan reklam engelleyici uygulamalar web siteleri içerisinde yer alan reklamları engellemeye yarıyor. Michael Gundlach tarafından üretilen AdBlock’un geliştiricisiyse BetaFish Incorporated isimli şirket. AdBlock eklentisi sayesinde flash içerikler, betikler ve çerçeveler (iframe) engellenebiliyor.

adblock-indir

İnternet kullanıcılarının istenmeyen reklamları görüntülemesinin önüne geçen AdBlock ilk kez geliştirildiği 2009’dan bu yana 200 milyondan fazla indirme sayısına ulaşmış durumda. Bu eklenti sayesinde reklamları, animasyonları ve yorucu öğeleri kalıcı şekilde ortadan kaldırabiliyorsunuz. Web sayfasının açılma hızını önemli ölçüde artıran eklenti bu unsurları tekrar görüntülemek istediğinizde de size yardımcı oluyor.

AdBlock Neden Kullanılır?

Reklam engelleyici eklentilerin yardımıyla kullanıcıların internette gezinme deneyiminden aldığı keyif artıyor, bu da web sitelerinin trafiğini olumlu şekilde etkiliyor. Günümüzde birçok web sitesi reklamlar, analiz ölçümleri ve farklı eklentilerin varlığı nedeniyle hızlı açılmadığı için bu denklemden en azından reklamları çıkarmak hızlı görüntülemenin önünü açıyor. Dikkat dağıtıcı faktörlerin azalması da cabası.

AdBlock-kullanmak

Bu eklentilerin tercih edilme nedenlerinden biri de gizliliğin korunmasına yönelik sağladığı fayda olarak dikkat çekiyor. Üçüncü parti yazılımların internet kullanıcılarının hareketlerini takip etmesinin önüne geçen reklam engelleyiciler çevrimiçi ortamdaki deneyimi birçok açıdan üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor. AdBlock ayrıca kabul edilebilir olduğunu düşündüğünüz reklamlar için de beyaz liste oluşturmanıza imkân tanıyor.

Özetle birçok farklı platformda rahatlıkla kullanılabilen reklam engelleyiciler interaktif internet ortamının kullanıcı dostu yazılımlarından biri olarak dikkat çekiyor. Hem kullanıcıların istemedikleri reklamları ortadan kaldıran hem de sayfa yükleme hızını artıran reklam engelleyiciler Web 2.0 ile uyumlu çalışan tüm tarayıcılarda ve farklı yazılımlara sahip mobil uygulamalarda çok önemli bir fayda yaratıyor.

adblock-nasil-kullanilir

AdBlock Nasıl Kurulur? 

Reklam engelleyici yazılımların çalışma prensipleri elbette rastlantısal değil. Her şeyden önce binlerce verinin yer aldığı filtreleme sistemine sahip olan bu eklentiler reklamlarla ilgili sayfaların açılmasını ve uygulamaların reklamlarla birlikte çalışmasının önüne geçiyor. Reklamların önemli bir bölümü reklam ağları aracılığıyla yayınladığı için eklentilerin filtreleme sisteminin sonuç vermesi aslında oldukça kolay oluyor.

Bu eklentiler sadece banner alanlarının gösterilmesini değil video içerisine yerleştirilen reklamları ve web sayfalarının içerik paylaşımı içerisinde yer alan unsurları da engellemeye yarıyor. Aslında eklentilerin bu özelliği sayesinde sabit görüntülü reklamların görüntülenmesi önlendiği gibi hareketli ve animasyona dayanan reklamların da görüntülenmesi önleniyor. Nitekim bu reklamlar web sitesinin açılma hızını olumsuz etkiliyor.

adblock-ne-ise-yarar

Farklı tarayıcılar ve mobil uygulamaların tamamı için kurulumu çok kolay olan reklam engelleyicileri kullanmak için öncelikle AdBlock indirme işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. AdBlock indirme tarayıcılara ve mobil uygulama yazılımlarına göre farklılık gösterebiliyor. Bu noktada en az kurulum aşaması kadar önemli olan bir diğer unsur da doğru AdBlock ayarları olarak dikkat çekiyor.

Reklam engelleyicilerin kurulumu tıpkı kullanımları gibi oldukça basit. Önce kullandığınız web tarayıcısına en uygun eklentiyi seçmeniz gerekiyor. Daha sonra da gerekli kurulum aşamalarını takip ederek reklam engelleyicinin kurulumunu tamamlayabiliyorsunuz. Aşağıda farklı tarayıcılar ve hem iOS hem de Android mobil uygulamalar için uygun eklentileri ve bu eklentilerin kurulum aşamalarını görmeniz mümkün.

internet-reklamlari-engelleme

Reklam Engelleme Uygulamaları

  • AdBlock Chrome: Önce Chrome web tarayıcınızda Chrome web mağazasını ziyaret ediyorsunuz. Daha sonra arama bölümünde AdBlock’u aratarak indirme işlemine başlıyorsunuz. Kurulum tamamlandıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatıyorsunuz ve reklam engelleyiciniz kullanıma hazır oluyor.
  • AdBlock Opera: Opera web tarayıcınızda Opera’nın uygulama mağazasına gidip arama kısmına AdBlock yazmanız gerekiyor. Burada AdBlock eklentisini seçip indirme işlemine başlıyorsunuz. İşlem tamamlandıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatıp eklentinizi gönül rahatlığıyla kullanmaya başlıyorsunuz.
  • AdBlock Android ve iOS: İki yazılım sisteminde de çalışabilen AdBlock uygulamaları mevcut. Farklı geliştirmelerle ortaya konan bu uygulamaları Google Play ve Apple Store’u kullanarak rahatlıkla indirebiliyorsunuz. Kurulumun da herhangi bir uygulamanın kurulumundan farkı yok.
  • AdBlock Safari: Apple MacBook bilgisayarlarda ve iPhone cep telefonlarının orijinal tarayıcısı olan Safari’de de AdBlock kurulumu oldukça kolay. Tarayıcıda Safari ve Safari Genişletmeleri bağlantılarına tıkladığınızda Apple Store’a yönlendiriliyorsunuz. Buradan istediğiniz AdBlock eklentisini indirebiliyorsunuz.
mobil-adblock-kullanimi

Reklam engelleyici uygulamalar içerisinde AdBlock Plus bazı özellikleriyle dikkat çekiyor ve kullanıcıların beğenisini kazanıyor. AdBlock’un geliştirilmiş versiyonu olarak düşünebileceğiniz bu eklenti ilk başta Mozilla Firefox için tasarlansa da Google Chrome, Apple Safari ve Opera’da da kullanılabiliyor. Gelişmiş yazılım özelliklerine sahip olan bu uygulamayı biraz daha detaylı anlatmakta yarar var.

  • AdBlock Plus logo reklamları, YouTube videolarında yer alan reklamları, Facebook reklamlarını, açılır pencereleri ve diğer tüm rahatsız edici reklamları görüntülemenizi önlüyor ve kötü amaçlı yazılımlarla da oldukça başarılı şekilde mücadele ediyor.
  • Reklam engelleyiciler arasında kullanıcıların en çok tercih ettiği eklenti olan AdBlock Plus açık kaynak koduna sahip ve ücretsiz olarak indirilebiliyor. İnternette gezinme deneyimini artıran bu eklenti sayesinde ekranınızı dolduran reklamlardan kurtuluyorsunuz.
reklam-engelleyici-adblock

İnternet kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konulardan biri de popüler internet platformu YouTube’daki reklamlar olarak ön plana çıkıyor. Kısa süreli videolarda bile beş saniyelik reklamları geçmenin mümkün olmadığı günümüzde AdBlock YouTube kullanıcıların yardımına koşuyor. Videolardaki reklamları görüntülemenizi önleyen eklenti aslında birçok farklı tarayıcı için geliştirilen AdBlock’un özelliklerinden biri olarak belirtiliyor.

AdBlock Kullanmanın Avantajı Nedir?

AdBlock kullanmanın kullanıcıların internette gezinme deneyimini çok daha iyi hale getiren birçok avantajı var. Tüm dünya genelinde çok önemli kullanıcı kitlesine ulaşmayı başaran reklam engelleme eklentileri sorunları en aza indiren ve konforlu hissetmenizi sağlayacak bir internet ortamı vadediyor. Birçok teknik avantaja sahip uygulama insanların çevrim içi ortama olan yaklaşımlarını olumlu şekilde etkiliyor.

telefonda-reklamlar-nasil-engellenir

Reklam engelleyici kullanmak her şeyden önce istemediğiniz reklamları ziyaret ettiğiniz web sitelerinde görüntülemenizi engelliyor. Üstelik sadece sayfada sabit şekilde yer alan reklamları değil açılır pencereleri de ortadan kaldıran bu eklentileri tamamen kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Animasyon reklamları da önleyen eklenti dikkatinizin dağılmasını neden olabilecek birçok farklı reklam içeriğini ortadan kaldırıyor.

Beyaz liste oluşturma özelliği de dahil olmak üzere birçok farklı avantajı bulunan reklam engelleyicileri dilediğiniz zaman tarayıcınızdan ve akıllı cep telefonlarınızdan kaldırabiliyorsunuz. Ayrıca AdBlock kapama olarak ifade edilen başka bir özellik de kaldırmanıza gerek kalmadan söz konusu eklentinin tarayıcınızda pasif hâle gelmesini sağlıyor. İstediğiniz zaman eklentiyi tekrar aktif duruma getirebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın